Jan Garbarek group: 2. marca v spoločenskej sále PKO!

Nikto nehrá na saxofón tak, ako to dokáže Jan Garbarek. Zvuk jeho saxofónu sa stal jeho nespochybniteľnou značkou a už dlhší čas dodáva novú dimenziu tomu, čo všeobecne vnímame ako jazz. Nespočetné množstvo nahrávok, koncerty v najvýznamnejších koncertných sieňach celého sveta, roky spolupráce s Keithom Jarrettom, alebo mimoriadne hudobné dielo vytvorené v spolupráci so zoskupením Hilliard Essemble, tým všetkým sa autor presadil vo všetkých žánroch, naprieč všekými hranicami hudobného sveta.

Nikdy ho príliš nezaujímali značky, pomocou ktorých kritici triedia hudbu a hudobníkov do rôznych kategórii. Snahám o akékoľvek zatriedenie totiž vždy unikal. Jeho nahrávky nájdete v priečkach Jazz, Classic a Pop-charts. Už v prvých chvíľach po vzniku kultovej mníchovskej hudobnej  značky ECM sa stal jedným z jej najúspešnejších reprezentantov.

Zvuk samotný možno ešte nie je hudbou. No kompozície a improvizácie Jana Garbareka sú majstrovsky vytvorenou, neuveriteľne melodickou hudbou, ktorá preniká priamo do duše. Obrovský priestor jeho zvukov sa rozpína od neuveriteľného pokoja až po expresívnu extázu. Vyžaruje úžasný pocit zmierenia, pritom však nepripúšťa ani moment nudy. Jeho koncerty sú veľmi živé a sprístupňujú divákom širokú stupnicu stúpajúceho napätia. Hudba tu dýcha a umožňuje dýchať. Znie jednoducho a zároveň komplexne.  Je to hudba veľpkolepo hymnická a zároveň i trocha roztrúsená, hravá i vážna, pohrúžená do håbky a zároveň otvorená, intenzívna skôr než sentimentálna.

Na svojom aktuálnom turné bude Jan Garbarek sprevádzaný svojím dlhoročným hráčom na klávesy Rainerom Bruninghausom, brazílskym hráčom na elektrickú basu Yurim Danielom a na bicie nástroje hrá vynikajúci indický bubeník Trilok Gurtu. Všetci títo neuveriteľne technicky zruční muzikanti poskytujú záruku, že ich spoločná cesta prinesie mimoriadny koncertný zážitok plný magických momentov. Nespochybniteľný zmysel pre plnosť a atmosféru vytvára zvukový priestor, ktorý zanecháva stopy v najhlbších vrstvách ľudskej osobnosti. Prináša totiž skutočné zmyslové pozdvihnutie.     

Koncert podporilo Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva.

JAN GARBAREK GROUP
2. marca 2010 o 20.00h. v Spoločenskej sále PKO
JAN GARBAREK  saxofón
RAINER BRÜNINGHAUS  klavír
YURI DANIEL  kontrabas
TRILOK GURTU  perkusie
https://www.garbarek.com/

Zdroj: BKIS
Publikoval: Redakcia GREGI.NET