Hudobné hviezdy znovu nahrali hymnu We are the World, tentoraz pre Haiti!

Los Angeles 2. februára (TASR) – Vyše 75 hviezd sa zišlo v pondelok na nové nahrávanie legendárnej charitatívnej hymny z roku 1985 „We are the World“ v tom istom hudobnom štúdiu, kde pred 25 rokmi vznikla aj pôvodná pieseň.

Pink, Céline Dionová, Natalie Cole, skupina the Jonas Brothers, Kanye West, Tony Bennett, Jennifer Hudsonová, Akon a ďalšie významné osobnosti hudobného sveta stáli plece pri pleci na schodíkoch v štúdiu Henson Recording v Los Angeles. Všetci spievali od srdca a s nádejou, že pomôžu Haiti. Podľa vyjadrení prítomných novinárov niektorí účastníci na nahrávanie zrejme neprišli, napríklad Beyoncé Knowlesová, Justin Timberlake a Lady Gaga.

V jednej chvíli počas šesťhodinového stretnutia hudobníci začali spontánne spievať a cappella (bez sprievodu hudobných nástrojov) verziu popovej klasiky Lean on me (Opri sa o mňa). Barbra Streisandová zostala verná svojej povesti a svoje sólo nahrávala znova a znova, taká bola ponorená do nahrávacieho procesu.

Rapperovi Lil‘ Waynovi povedali, že bude spievať pasáž Boba Dylana z pôvodnej skladby. „Odpovedal som: ‚Strieľate si zo mňa?'“ opísal situáciu rapper. Cítil sa poctený účasťou na nahrávaní, ale pripustil, že nevie, ako to zaspievať.

Na otázku, ako ho ovplyvnilo zemetrasenie na Haiti, uviedol, že má na ostrove priateľov, ktorí pri katastrofe stratili príbuzných. „Myslím, že je ohromujúce, čo všetko sa robí pre Haiti, ale myslím, že je ohromujúce aj to, čo všetko sa neurobilo pre New Orleans,“ vyhlásil rodák z Crescent City.

Quincy Jones, ktorý hymnu produkoval v roku 1985, oznámil minulý týždeň, že plánuje benefičnú akciu – prepracovanú verziu slávnej skladby na pomoc pre haitské hlavné mesto Port-au-Prince, zničené silným zemetrasením 12. januára.

Pôvodnú pieseň We are the World napísali Michael Jackson a Lionel Richie. Keď ju v marci 1985 začali hrať rozhlasové stanice a dostala sa aj do predajní, okamžite obsadila vrcholnú priečku hitparád.

Večer 28. januára 1985, po odovzdávaní Amerických hudobných cien, sa zišla špičková hudobná zostava, aká dovtedy nemala obdobu, a nahrala skladbu. Odspievalo ju 45 amerických superhviezd vrátane Michaela Jacksona, Lionela Richieho, Stevieho Wondera, Tiny Turnerovej, Raya Charlesa, Brucea Springsteena, Diany Rossovej, Boba Dylana a Cyndi Lauperovej.

Nikto z pôvodných interpretov sa nezúčastnil na novom nahrávaní hymny. Nahrávka z roku 1985 zarobila vyše 30 miliónov dolárov (21,56 milióna eur) pre neziskovú organizáciu USA pre Afriku, ktorú založili speváci so zámerom financovať potravinovú pomoc pre africké národy.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET