Hip Hop Kemp 2011: M.O.P., Random Axe, Arsonists, Parias, Moja Reč, TyNikdy, Sedge Warbler!

Rok 2007 je rokem paradoxù. Rokem velké úrody fesťákù. Monopol Kempu na hiphopové festivaly v Čechách skončil. Jeho výsadní postavení nikoliv. Rok 2007 znamenal totiž dosud rekordní návštìvnost přes 20.000 lidí, které se nemohl rovnat nejen nikdo doma, ale už ani takový nìmecký Splash ne. Jak se Kemp srovnal se svým vrcholem?

Srovnal se s tím po svém a na vrcholu balancoval krokem provazochodce. Protože šel od skromných začátkù na parkovišti u koupalištì Cihelna krok po kroku a nikam neskákal, nìjaký hubopád nehrozil. Přesto bylo jasné, že je festival na rozcestí. Kemp byl na vrcholu, ale koukal dál a výš.

Plnìní snù je asi ta nejpříjemnìjší část práce na Hip Hop Kempu. Sen jménem Dilated Peoples se povedlo naplnit až po šesti letech, že to ale stálo za to. Celá show je nezapomenutelná, ale to, co se odehrává při „Worst Comes To Worst“ je klepání na bránu hiphopového ráje. Faith SFX si schoval do pusy snad orchestr. Beatbox už jsem slyšel, ale jak to dìlá tenhle týpek je pro mì záhada dodnes. Legenda kol z oceli – DJ Revolution předvádí, jak skrečuje lidský metronom na zavìšeném pódiu přervaného hangáru. O hangár vedle hajpuje dav špička grimeu Boy Better Know a The M.O.V.E.M.E.N.T. a dává v hradecké špínì ochutnat trochu ze špíny Londýna. Ženský element zastupuje sametový hlas aka Bahamadia a dál už jen tryskají gejzíry energie. Stage diving jsem vidìl mockrát. Šplhat nìkoho na konstruci pódia naposledy Babse na prvním Kempu v Pardubicích. Kombinaci šplhání a stage divingu až když se Redman vydal vstříc osudu a na Hip Hop Kempu 2007 skočil do nadšených prvních řad snad ze čtyř metrù. Při závìrečných M.O.P. si říkám „jestli nespadne hlavní stage teď, tak už nespadne asi opravdu nikdy“. Nespadla a nikdo z přítomných na HHK 2007 určitì nezapomene. Nikdy.

Přitom to bylo na začátku tak nahnutý. Ve čtvrtek se roztrhlo nebe. Vylilo se na Festivalpark takovým fofrem, že to urvalo střechu nad breakovou stagí, která rozlámala pódium… Vypadalo to na rok prùserù. Zatopený sprchy. Zničený cesty. Pyramida z hoven. Ale taky logo s křídlama a korunou. Pohled z hangáru na nejvìtší nadšení kam až okolo dohlédne, kdy mìl človìk chuť zastavit čas a byl rád, že prchavý okamžik zachytil aspoň fotograf. Absolutní štìstí. Mávající mop při konciku M.O.P. Vrchol. Billy Danze se v backstagy fotí s Rytmusovým řetìzem. Slunce znovu vyšlo, atmosféra znovu zavládla, život se zase 4 dny užíval v klidu a míru a Kemp znovu nakopával prdele, jak slibuje ve svých sloganech. Tahle bomba se bude tìžko překonávat.

S kým jiným si letos tu slávu připomínat, než s tìmi, co v ní hráli hlavní roli? Tvrdost na 3? M.O.P. byli prostì daný. Random Axe – Sean Price, Guilty Simpson a Black Milk je zase aktuální jméno, které spojuje minulost s totální současností a zkrátka jméno, co na Kempu nemùže chybìt. Arsonists byli vždycky klasická parta, co se bohužel stihla rozpadnout, než se k nám dostala. Dluh z minulosti splatí až letos, když slaví Freestyle, Q-Unique, D-Stroy a Jise One reunion. Parias je pro zmìnu super kapela z Polska, domácí jezdce z TyNikdy a MR snad netřeba představovat a Sedge Warbler? Basama vám natrhne játro a připomene, že s Die Antwoord to s ujetým rapem z JAR rozhodnì nekončí.

Sleduj celej lineup. Sleduju, ale furt čekám na to aktuální jméno, co ještì nebylo? Bude, všechno bude. Sleduj celej lineup, každej tejden vìtší jména a každej tejden více jmen. OK. Možná trochu lepší, než OK, ne? A příští Bledìmodrý Pátek bude zase líp, o co? Tìš se a tipuj, kdo přibude zase za tejden.

2007 – 2011
M.O.P. /USA/
RANDOM AXE (SEAN PRICE, GUILTY SIMPSON, BLACK MILK) /USA/
ARSONISTS /USA/
PARIAS (ELDO, WLODI, PE£SON) /PL/
MOJA REČ /SK/
TYNIKDY LABEL SHOWCASE (IDEA, REST, PAULIE GARAND, RYES, DJ FATTE, DJ AKA) /CZ/
SEDGE WARBLER /SA/
2006 – 2011
HEAVY METAL KINGS – ILL BILL & VINNIE PAZ /USA/
RA THE RUGGED MAN /USA/
KONTRAFAKT /SK/
K.I.Z /D/
PIO SQUAD /CZ/

2005 – 2011
THE COOL KIDS /USA/
THE ELECTRIC ft DJ VADIM, SABIRA JADE & PUGS ATOMZ /UK, USA/
DJ STATIC & NAT ILL /DK/
PSH /CZ/

2004
WILDCHILD + BABY BOOGALOO /USA/     
EKLIPS /FR/
H16 /SK/

2003
LOOPTROOP ROCKERS /SWE/
K-OTIX /USA/

2002
PHI-LIFE CYPHER /UK/
PRAGO UNION + LIVÌ BAND /CZ/
MANŽELÉ /CZ/

Hip Hop Kemp 2011

Zdroj: Organizátor
Publikoval: Redakcia GREGI.NET