Deň Bachovej hudby 2010 bude poctou nemeckému skladateľovi!

Bratislava 15. júla (TASR) – Deň Bachovej hudby 2010 na Slovensku sa tohto roku uskutoční 28. júla, v deň 260. výročia úmrtia významného nemeckého skladateľa a organistu Johanna Sebastiana Bacha. Podujatie v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku organizuje Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku spolu s Ekumenickou radou cirkví v SR, Úniou miest Slovenskej republiky a s podporou Ministerstva kultúry SR. Informáciu pre TASR poskytla tajomníčka pre mediálnu komunikáciu ECAV Edita Škodová.

Centrom Dňa Bachovej hudby na Slovensku je vždy chorál, ktorý predstavuje hlavnú duchovnú substanciu Bachovej hudby a je s ním spätá viac ako polovica jeho organového diela. V roku 2010 to bude chorál Allein Gott in der Höh‘ sei Ehr‘ (Česť buď Bohu na výsosti), ktorého desať Bachových spracovaní vyšlo v notovom zošite, ktorý pre toto podujatie špeciálne vydalo vydavateľstvo Bärenreiter. Počas Dňa Bachovej hudby zaznie chorál v dvoch desiatkach slovenských miest, okrem Bratislavy aj v Nitre, Martine, Topoľčanoch, Rožňave, Hlohovci, Komárne, Námestove či Sečovciach.

Slovensko vzdáva poctu skladateľovi hlavne počas festivalov Johann Sebastian Bach – Slovensko, ktoré sa konajú každých päť rokov a vrcholia 21. marca, v deň Bachových narodenín, keď sa koná Deň organa, ako aj 28. júla, na výročie Bachovej smrti, keď sa v desiatkach kostolov na Slovensku organizujú koncerty Bachovej hudby.

Nemecký skladateľ barokovej hudby Johann Sebastian Bach (*21.3.1685, Eisenach, †28.7.1750, Lipsko) patrí k najväčším postavám svetovej hudby a osobnostiam, ktoré ovplyvnili jej ďalšie smerovanie.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET