Citadela: Paul Van Dyk – Čo o ňom rozhodne neviete!

Píše se rok 1991, taneční kultura ještì stále nedosahuje obřích rozmìrù tak, jak tomu je teď, ale stále je na svém začátku. Stojíte před legendárním berlínským klubem Tresor a  flyer vás zve na akci, kde vystoupí poprvé na veřejnosti v DJ setu neznámý Paul van Dyk. Jak jeho premiéra dopadla, si mùžeme jen domýšlet. Co je ale zřejmé a naprosto jasné – toto vystoupení mìlo velký vliv na celý počátek rozvíjející se kariéry aktuálnì jednoho z nejúspìšnìjších a neoblíbenìjších DJù svìta.

Hned po vystoupení v berlínském Tresoru, které pro Paula znamenalo odpovìď na to, co bude dìlat v následujících letech, se pouští do práce a podepisuje své dva první singly, které vytvořil pod aliasem Visions of Shiva společnì s Cosmic Baby. Singly nesly název Perfect Day a How Much Can You Take a byly vydány na nìmeckém labelu MFS, který řídí jeho kamarád Mark Reeder. Oba dva singly pro Paula tímto znamenaly vstup na nìmecký a posléze svìtový trh. Na dlouhou dobu to byla ale spolupráce poslední. Paul van Dyk preferoval samostatnou práci ve studiu. O rok pozdìji už slavil úspìchy s remixem skladby Love Stimulation pro Humate. Ani jeho debutové album na sebe nenechalo dlouho čekat a v roce 1994 proniklo na svìt. Paul jej nazval 45 RPM. Jeho domácím klubem se stal E-Werk v Berlínì, kde od roku 1994 každý mìsíc pořádal párty se speciálními hosty.

Druhé jeho album neslo název Seven Ways a pomohlo mu dostat se mezi nejvìtší svìtové umìlce. Album rozpoutalo naprosté šílenství a dostalo se do Top 100 Sale Charts. Čtenáři časopisu DJ Magazine ho zvolili jako album roku a jednotlivé singly z nìj se vcelku pravidelnì a nepřetržitì umisťovaly vysoko v European Dance Charts. V roce 1998 vychází singly z tohoto alba, a to dnes již legendární For an Angel, které se dostalo až na 28 pozici v UK Singles Charts. Singl Another Way se dokonce dostal mezi prvních 13 nejlepších skladeb v UK.

Paulùv úspìch se musel nìkde odrazit. V roce 1999 tak odchází od MFS a zakládá svùj vlastní label Vandit. Tímto krokem si popudil proti sobì Marka Reeda, což byla jeho prozatím jediná negativní zkušenost na poli taneční hudby. V témže roce přichází také první velká vlna ocenìní. Byl zvolen „nejlepším DJem“ podle časopisu DJ. Dosáhl také titulu „nejlepší mezinárodní DJ“ na britských hudebních cenách (od časopisu Ministry of Sound). Časopis Muzik ho označil za „vùdce tranceu“ a také čtenáři časopisu Muzik ohodnotili jeho 6ti hodinový set na akci Gatechrasher jako „druhou nejlepší klubovou noc vùbec“. Časopisem Mixmag byl označen za „muže roku“.

V roce 2000 – 2003 Paul zásobuje taneční svìt svými singly a také třemi alby (Out There And Back, Reflections a Global). K albu Reflections se váže také jedna velmi zajímavá vìc. Ke skladbì That´s Life použil Paul van Dyk svùj hlas.  Mezi singly se dostalo nejvìtší podpory a úspìchu u We Are Alive a Time Of Our Lives / Connected. Velmi známé a oblíbené jsou také skladby Nothing But You a Crush. Na tìchto singlech postupnì spolupracoval s kapelou Vega 4, Second Sun a Hemstock & Jennings.

Album Reflections se dostalo na 8. místo v Germany Charts a na třetí místo v U.S. Top Electronic Albums.

V roce 2004 Paul získal titul nejoblíbenìjší americký DJ od časopisu BPM Magazine. Ze soutìže Dancestar Awards, která se konala také v roce 2004, si domù odnesl hned tři ceny – „nejlepší mezinárodní DJ“, „nejlepší akce“ a „nejlepší hudba k reklamì“ (reklama pro společnost Motorola). V březnu také vyhrává Mexického Oscara za hudbu k filmu Zurdo.

V roce 2004 se Paul van Dyk také zúčastnil kampanì Rock the Vote, kde spolu s umìlci jako Bono Vox, Mary J. Blige a nebo Lenny Kravitz vyzýval americkou mládež, aby uplatnila své právo volit v prezidentských volbách. To bylo poprvé, kdy se interpreti elektronické hudby zapojili do kampanì podobného druhu.

Rok 2005 znamená pro „mistra“ jeden z nejlepších a nejúspìšnìjších rokù. Poprvé v životì stanul na pomyslném vrcholu, když sesadil Tiesta z pozice číslo 1 v hlasování DJMagu. Září také na Winter Music Conference, kdy se jeho track  Nothing but You stává nejlepším trackem v kategorii house, progressive/trance. Na WMC je také označen za „nejlepšího mezinárodního DJe“. Na stejném kontinentu je ocenìn jako „America’s Favorite DJ“. Jeho album Reflections je zvoleno jako „nejlepší album“ v žánru Dance/Electronica a v mezinárodní anketì Dance Music Award (IDMA) je vyhlášen jako nejlepší evropský DJ. Je také zvolen jako „Best Producer Trance Awards“ a „Best Global DJ Trance Awards“.

Od roku 2006 sbírá Paul van Dyk jedno ocenìní za druhým. Z Paula van Dyka se stala v té dobì absolutní ikona elektronické taneční hudby. V roce 2006 obhajuje prvenství v anketì časopisu DJMag, jako „nejoblíbenìjší DJ“ svìta. V roce 2007 pouští do svìta také album In Between, které se okamžitì dostalo do TOP 20 Germany a TOP 100 UK Charts – zejména díky skladbì Let Go, kterou nazpíval zpìvák Rea Garvey.
V letech 2006 – 2007 přichází další ceny – jmenovitì až do roku 2007: Best Global DJ (Miami Winter Music Conference 2006), Best record label VANDIT, Best Producer (Miami Winter Music Conference 2006), Best Global DJ, Best NuNRG/Euro Track, Best Global DJ Trance Awards, Best Mix Compilation for The Politics of Dancing 2, Cross Of Merit From The City Of Berlin, Best NuNRG / Euro Track for „The Other Side“ (Miami Winter Music Conference 2006), Best Ortofon European DJ (Miami Winter Music Conference 2007), Best DJ by Trance Awards, Best producer by Trance Awards, Best label Vandit by Trance Awards, 2nd Best Remixer Trance Awards, 3rd Best live act by Trance Awards, 2nd Best resident by Trance Award, Best club night CREAM, Ibiza by Trance Awards, Best album In Between by Trance Awards, 3rd Best radio show Vonyc by Trance Awards, 5th Best website by Trance Awards, Best international DJ by Musik Berlin, Zürich, Amsterdam, Paris, Milan, New York, Mexico a Singapore.

Rok 2008 se nese v podobì tour k albu In Betwen. Svìtlo svìta v té dobì spatřila jediná skladba, a to Far Away, kterou dal dohromady spolu se svým kolegou z labelu Vandit – Giuseppem Ottavianim. I proto je řádka úspìchù za daný rok menší, než v letech předchozích. Paul byl zvolen jako nejlepší DJ a producent časopisu Ministry of Sound.

V roce 2009 Paul vydává singly Home, For An Angel 2009 a We are One a studiové album Volume: The Best of Paul van Dyk. V kvìtnu minulého roku také rozjíždí  tour k tomuto albu. Mezi nejvìtší úspìchy minulého roku patří ocenìní v Raveline Poll 2009, a to za „nejlepší album“ (Volume) a „nejlepší trance labe“l (Vandit).

Je spousta dalších velmi zajímavých vìcí, které by se daly na Paula van Dyka ještì najít. Mezi perličky patří například to, že na party nemá rád moc svìtel, pravidelnì slaví své narozeniny na vánoční akci Vandit night. Je také velkým milovníkem psù. Doma má dva bígly.

Svou podporu také vyjadřuje v kampaních Unicef, Amnesty International, Dance 4 Life, Berliner AIDS Hilfe, Greenpeace a projekt Akanksha (dìtský projekt v Indii).

Přemýšlíte alespoň trochu o návštìvì Citadely, kde vystoupí jako headliner v  rámci celosvìtové tour k albu Volume nìmecký DJ Paul van Dyk? Nejste si stále jisti, zda-li to pro vás bude hudebnì to pravé ořechové? Zkuste alespoň na chvíli zapomenout na to, že Paul van Dyk je synonymem pro trance. Paul van Dyk je především synonymem pro kvalitní taneční elektronickou hudbu a v pavilonu P na brnìnském výstavišti vás o tom dostatečnì přesvìdčí. Já si ho rozhodnì nenechám ujít!

David Linhart aka Dejvis

Zdroj: Citadela
Publikoval: Redakcia GREGI.NET