Bratislavské školy majú DVD s rozprávkami o ochrane osobných údajov!

Bratislava 28. januára (TASR) – Bratislavské školy a zariadenia majú oddnes k dispozícii 500 DVD s rozprávkami Ovce.sk, ktoré pomôžu učiteľom oboznámiť žiakov s neuváženým poskytovaním osobných údajov. Mesto dostalo materiály od občianskeho združenia (OZ) eSlovensko.

Riaditeľ OZ Miroslav Drobný ich dnes počas tlačovej besedy oficiálne odovzdal vedúcej oddelenia kultúry, školstva a športu magistrátu Eme Tesarčíkovej. Tlačová beseda bola pri príležitosti medzinárodného Dňa ochrany osobných údajov.

DVD budú distribuované na všetky základné školy (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Dostanú ich aj zriaďovatelia cirkevných a súkromných ZŠ, centrá voľného času, budú v mestskej knižnici v oddelení pre deti a mládež, informovala Tesarčíková.

Rozprávky poukazujú na to, že deti často bez uváženia komunikujú na internete s cudzími ľuďmi a poskytujú svoje a rodinné osobné údaje. Na stránke www.ovce.sk sú dispozícii ich štyri pilotné časti v piatich jazykových mutáciách, aj v rómskej a maďarskej. Zaoberajú sa témami pedofílie, zneužitia fotografií a videí či rasizmu.

Podľa Drobného z OZ eSlovensko odvysielalo rozprávky 22 regionálnych televízií počas Vianoc a januára. „Od ich premiéry na internete si ich stiahlo vyše 300.000 ľudí,“ konštatoval. Pripravuje sa distribúcia pilotných rozprávok do krajín Európskej únie, ktoré o to požiadali.

S problémami možného zneužitia napríklad fotografie či telefónneho čísla sa 12-ročné až 14-ročné deti obracajú na Linku detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF. „Dokonca sú aj preventívne rozhovory. Deti sa pýtajú, mám mu dať adresu rodičov? Alebo dievča má virtuálneho priateľa a on chce veľmi jej fotografiu z detstva,“ uviedla pre TASR Katarína Trlicová, odborný garant linky, ktorá je jedným z tvorcov animovaných príbehov. Za pozitívny považuje fakt, že deti sa chcú informovať.

Rozprávky sú určené skôr deťom z prvého stupňa ZŠ a je veľmi dobré, ak ich deti pozerajú s rodičmi, uzavrela Trlicová.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET