Bonecrusher Fest 2010: Reportáž!

Po vynikajúcom novembrovom Never Say Die koncerte si pre nás Obscure promotion opäť pripravili chuťovku toho najtvrdšieho rangu. Bohužiaľ vďaka zápche v centre stovežatej matičky Prahy sme prišli o prvých anglánov – Ignite. Na pódiu už stál Carnifex.

Po nie príliš vydarenom výstúpení na tohoročnom Brutal Assault-e death core toho najklasickejšieho strihu so mnou nezamával ani tentokrát. Avšak minimálne zo strany bubeníka bolo badať zlepšenie. Po štyroch songoch to chalani balia a prenechávajú bojisko kalifornčanom The Faceless, ktorým asi v Prahe nebolo práve horúco. Vysoko technický brutal death metal im ale určite pomohol zohriať skrehnuté prsty. Škoda, že opäť došlo len na štyri skladby.

Nemecko-Holandská formácia Obscura po nich prebrala žezlo nielen čo sa týka poradia, ale aj produkcie. Opäť technický death metal s o niečo viac počuteľným vplyvom kapiel, ktoré tento štýl formovali. Aj keď sa pasovali s o trochu menej zrozumiteľným výškovejším zvukom, musím opäť pochváliť zvládnutie živej prezentácie týchto náročných kompozícií.

Po nich nás prišli postrašiť – pobaviť severania Necrophobic, 40 minút bolo tak akurát dosť. Ak sú skalnými považovaní za momentálnu špičku v žánri death-black, ide to s týmto štýlom riadne z kopca. Kvalitu takých Behemoth alebo Dissection zďaleka nedosahujú. Bicman, ktorý má problémy s udržaním rytmu určite nie je pre metalovú kapelu dobrá vizitka. Necrophobic svojím správaním na pódiu bavili dali zjavne najavo, že až tak smrteľne vážne to s tým bubáčením nemyslia ani oni ☺.

Od 3 Inches of Blood som nevedel, čo čakať. Prišlo výborné retro old school thrashové harašenie s pekne výškovým a rezavým vokálom. Skrátka opäť výborná zábava podporená istými hudobníckymi výkonmi. The Black Dahlia Murder už možno považovať za ikonu death coreového besnenia, aj keď v ich hudbe skôr nachádzam klasickú švédsku gotteborskú death metalovú školu skåbenú s štipkou americkej brutality. Ich pražské vystúpenie dokonale rozprášilo všetky dohady o tom, že kapela profituje len z dobrého štartu a vezie sa na vlne, ktorú pomáhala spustiť. Živelné vystúpenie podporené výborným zvukom zanechalo vo všetkých zúčastnených určite pozitívne pocity.

Napísal: Alex Sucháček
Foto: Jana
Publikoval: Redakcia GREGI.NET