U budúcu stredu 2. júla odtartujeme sériu výborných jazzových koncertov z najobžúbenejieho a najnavtevovanejieho cyklu festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2008 Jazz pod veou. Opä Vás čaká tradičná lahodná ochutnávka súčasného jazzu v podaní pičkových slovenských hudobníkov i hviezd zo zahraničnej jazzovej scény. Vďaka kvalitnej dramaturgii a hudobne erudovanému publiku, ktoré ju vie náleite oceni, patria tieto koncerty k tomu naj, čo Bratislava v lete ponúka.Hneď 2. júla sa môete tei na koncert fantastického védskeho gitaristu Ulfa Wakeniusa, ktorý nedávno vystúpil aj na Bratislavských jazzových dňoch. Spolu s preovským AMC Triom absolvoval minulý rok úspené turné po Slovensku i mnohých festivaloch. Vystúpenie tohto výborného hudobného zoskupenia, ktoré tvoria domáce talenty a védsky gitarový mág si nemôete necha ujs!
9. júla sa na Nádvorí Starej radnice predstaví ďalí z domácich talentov, ktorý u dlhodobo pôsobí v zahraničí - vynikajúci bubeník, skladatež a aranér Jan Fabrický so svojím projektom - Jan Fabricky´s Overt Act.
Príďte si vychutna jedinečnú atmosféru jazzových večerov v príjemnom prostredí Nádvoria Starej radnice v centre Bratislavy a spríjemnite si tak vrcholiaci pracovný týdeň!
Letné stredy patria jazzu!
2.7. 2008 - Ulf Wakenius & AMC Trio /S, SK/, 20.00., Nádvorie Starej radnice, Vstupné: 180,-SkUlf Wakenius gitara
Peter Adamkovič klavír
Martin Marinčák kontrabas
Stanislav Cvanciger bicie nástroje
Napriek tomu, e védskeho gitaristu Ulfa Wakeniusa inpirovali bluesmeni Muddy Waters, John Lee Hooker a pionier fusion John McLaughlin, ostáva verný akustickým konceptom. Svoju mladícku energiu venoval komorným zostavám Guitars Unlimited, tandemu s vynikajúcim dánskym kontrabasistom Niels-Henningom Ørstedt-Pedersenom, alebo hviezdnemu Stellar Quintet s Mikeom Breckerom a Ray Brownom. Novátorským príklonom k mainstreamovému čistému týlu si vybudoval cestu k niekožkoročnej spolupráci s triom klaviristu Oscara Petersona, neskôr jeho kontrabasistom Ray Brownom. Ich spoločný album Summertime (Telarc 1998) sa zaradil medzi desiatku najlepích amerických jazzových albumov roka. Wakenius participuje na projektoch muzikantov svetovej extratriedy Pata Methenyho, Herbieho Hancocka, Bennyho Golsona
Slovensko-védska kooperácia o ktorú prejavil po oslovení preovským AMC Triom záujem je pozoruhodná u Wakeniusovým osobnostným vkladom ktorým prispieva do pôvodného repertoáru členov tria. O preklenutí komunikačných bariér medzi vynikajúcim domácim zoskupením a majstrom maintreamovej gitary nemono po minuloročnom slovenskom turné (a prípravách na spoločný túdiový projekt) absolútne pochybova. Hudba AMC Tria čerpá z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém inpirovaných napríklad populárnou hudbou, alebo nápevmi z východoslovenského folklóru. Skupina vystupovala na festivaloch a koncertoch doma i v zahraničí, spolupracovala s mnohými jazzovými umelcami (Peter Lipa, Matú Jakabčic, Peter Cardarelli, Monty Waters, Matthew Mitchel, Titus Waldenfels
). Takmer pätnásročná aktívna činnos tria zo ariskej metropoly vyústila v minulom roku prvým profilovým albumom Thor-Iza (Hevhetia 2006).
www.ulfwakenius.comwww.amctrio.sk9.7. - Jan Fabricky´s Overt Act, 20.00., Nádvorie Starej radnice, Vstupné: 150,-SkJan Fabricky bicie
Juraj Griglák - basová gitara
Juraj Burian gitara
Tomá Gajlík - klávesy
Excelentný bubeník Ján Fabrický so svojou formáciou Overt Act Slovakia len nedávno koncertoval v bratislavskom PKO v rámci Jarných dezových dní. Teraz budú hosami jeho programu pičkoví slovenskí hudobníci: Juraj Burian, Juraj Griglák a Tomá Gajlík. Fabrický paŹtril v 80. rokoch medzi najzamestnanejích slovenských buŹbeŹníkov. Hrával v Demikáte, v sprievodnej kapele Petra Lipu, spolupracoval s Andrejom ebanom, formáciou VV Systém...
Od roku 1988 ije vo vajčiarsku a hráva s poprednými európskymi aj svetovými hudobníkmi.
Zdroj: BKIS
Publikoval: Gregi