BRATISLAVA 12. marca (SITA) - Po dve soky Anděla za rok 2005 získali kapely Clou a Monkey Business a speváčka Lenka Dusilová. Titul spevák roka putoval do rúk Petra Kolářa, ktorý preruil osemročnú núru neporazitežnosti Dana Bártu.
Objavom roka sa stala praská kapela Clou, ktorá získala aj cenu za Skladbu roka. Textár Michal Horáček, ktorý cenu odovzdal do rúk Petra Čápa z vydavatežstva SonyBMG, si poloil otázku, čo je vlastne skladba roka a napokon víaznej skladbe Island Sun zaelal "astnú dlhovekos," teda aby mala čo poveda aj nasledujúcim generáciám. Čitatelia denníka Mladá fronta Dnes a portálu idnes.cz v tejto kategórii hlasovali nasledovne: 1. Chinaski: Tabáček, 2. Clou: Island Sun, 3. Aneta Langerová: Voda ivá.
Clou
Monkey Business premenili nominácie v kategóriách Najlepia nahrávka roka, ktorú si prevzali u vo tvrtok, a Album roka v kategórii Pop & Dance. Obe ceny získali za svoj aktuálny album Kiss Me On My Ego. Najlepí hip-hopový album roka podža českých Akademikov nahrala skupina Orion. Anděla za rockový album roka Mezi světy si odniesla Lenka Dusilová. Druhého Anděla získala v kategórii Speváčka roka. Skupinou roka sa stali Chinaski, ktorí si tak zopakovali triumf z decembrového odovzdávania slávikov.
Jakub Kohák si prevzal cenu za réiu videoklipu roka, ktorým sa stal Cukr Anny K. Speváčka Akademikom poďakovala, e mohol zvíazi videoklip k piesni, ktorá neznela bez prestávky z kadého rádia. Najlepím DVD roka 2005 sa stala dvojdisková koncertná nahrávka Nanotour kapely Tatabojs. Hudobnou udalosou uplynulého roka bol podža českej Akademie hudobný festival Colours Of Ostrava. Cenu za Charitatívny počin roka získal koncert Aneta pro Světluku.
Za celoivotný prínos českej hudobnej tvorbe uviedli do Siene slávy gitarového mága Radima Hladíka, ktorý sa stal jej pätnástym obyvatežom. Ako prvého uviedli do Siene slávy v roku 1991 Karla Gotta. Odvtedy rok po roku nasledovali: Olympic a Petr Janda, Vladimír Miík, Karel Kryl, Hana Hegerová, Jiří Suchý, Petr Novák, Marta Kubiová, Waldemar Matuka, Milan Hlavsa, Helena Vondráčková, Michal Tučný, Jarek Nohavica a Zuzana Navarrová
V programe, ktorý moderoval Martin Hrdinka, vystúpili: No Name, Helena Zeová, Divokej Bill, Tata Bojs s kórejskými huslistkami Ahn Trio, Čechomor, Peha, Lenka Dusilová, Clou, Oskar Petr a Fabrica Atomica, Petr Bende. Vyvrcholením večera bolo spoločné vystúpenie Anety Langerovej a kapely Hradian, ktorí na jednom pódiu spoločne predviedli dve slávne české piesne o vode: Modlitba za vodu a Voda ivá.
Prehžad víazov vo vetkých kategóriách hudobných cien Anděl 2005:
Skupina roka: Chinaski
Objav roka: Clou
Album roka - Pop & Dance: Monkey Business - Kiss Me On My Ego
Album roka - Rock: Lenka Dusilová - Mezi světy
Speváčka roka: Lenka Dusilová
Spevák roka: Petr Kolář
Skladba roka: Clou - Island Sun (Luká Vyhnal, Bugsy)
Videoklip roka: Anna K - Cukr (réia: Jakub Kohák)
Najlepia zvuková nahrávka: Monkey Business - Kiss Me On My Ego (zvuk: Roman Holý, Pavel Větrovec ml.)
Najlepí obal: Bittová Iva - Elida (Přemysl těpánek)
Hudobná udalos roka: Colours Of Ostrava
DVD roka: Tata Bojs - Nanotour
Album roka - Hip-hop & R'n'B: Orion - Teritorium II
Sieň slávy: Radim Hladík
Charitatívna akcia roka: Aneta pro Světluku
Hudobný web: Krytof - www.krystof.net
Folk & country: Jiří Smr - Poslední láska
Hard & Heavy: Ador Dorath - Symbols
Jazz & Blues: Vertigo Quintet - Vertigo Quintet
World Music: Jiří Plocek & Jitka uranská - Písňobraní
Alternatíva: Ememvoodoopöka - Dort jak brus
Š 2006, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Vetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozirovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
-----------------------------------------------
Zdroj: Agentúra SITA a.s.
Foto: Š Archív - 2006
:::music is everything ... gregi.net::: |
|